Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Zakończenie kursów j. polskiego dla Uchodźców

14 marca 2024

Ośmiuset Uchodźców, z Ukrainy (95% uczestników), Białorusi i Gruzji, po trzech miesiącach nauki kończy kurs j. polskiego dla obcokrajowców przygotowany przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek miłosierdzia ELEOS. w 25 miejscowościach, w 40 grupach poznawali leksykę, gramatykę i ortografię j. polskiego. Zaznajamiali się z naszą kulturą i wybranymi elementami historii Polski. Uczyli się naszej poezji i piosenek. Przygotowywali i odgrywali scenki teatralne... a przy tym dobrze się bawili. Jak sami stwierdzają kursy dały im możliwość nie tylko pogłębiać znajomość języka co ułatwiało poruszanie się na rynku pracy i pozwalało nawiązywać szersze znajomości ale dodało też im odwagi by żyć w większej pełni, realizować marzenia i planować przyszłość w Polsce. 

Kursy prowadzone były na poziomie podstawowym (23 grupy) i zaawansowanym (17 grup). Najlepsi absolwenci (160 osób) tej drugiej części będą mieli opłacone (kursy były bezpłatne) państwowe egzaminy na certyfikaty B1 i B2.

Finansowanie zapewnili partnerzy ELEOS: IOCC (Internetional Orthodox Christian Charities) oraz UMCOR (The United Methodist Committee on Relief).

W czwartek 14.03. miało miejsce oficjalne zamknięcie kursu prowadzonego przy warszawskim Centrum Kultury Prawosławnej. Oprócz prowadzącej p. Anastazji, koordynatora p. Wiktora oraz 11 z 20 kursantów przybyli na nie przedstawiciele IOCC: p. Magda i p. Maciej, którzy pozdrowili uczestników i wręczyli im certyfikaty ukończenia kursu. ELEOS reprezentowali: ks. Doroteusz, ks. Tomasz i p. Mariusz. Gościem spotkania była również Przedstawicielka Fundacji IRC (International Rescue Committee), która w Polsce prowadzi m.in. poradnictwo i aktywizację zawodową Uchodźców. Doradza, motywuje, pomaga załatwić kwestie formalno-prawne, a nawet dotuje rozwój zawodowy i powrót na rynek pracy. Zachęcano kursantów, wśród których byli: lekarze, nauczyciele przedszkolni, fizycy, budowlańcy... do skontaktowania się z IRC celem wsparcia w rozwoju zawodowym w Polsce.   

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.                                                                                                              DS

 

Zakończenie kursu w Warszawie

 

Zajęcia w Piotrkowie Trybunalskim

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone