Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Z życia świetlicy edukacyjno - informatycznej w Gładyszowie

24 grudnia 2023

Współpraca ELEOS z Diakonią Pfalz zaowocowała kolejna piękną inicjatywą. W Domu Ukraińskiego Dziecka przy Ośrodku ELEOS Prawosławnej Diecezji Przemysko-Gorlickiej w Gładyszowie rozpoczęła w grudniu pracę Świetlica Edukacyjno - Informatyczna. Doposażona w sprzęt komputerowy oferuje dzieciom z Polski i Ukrainy zajęcia informatyczne, szkolno - wyrównawcze, integracyjne i sportowo - rekreacyjne. W świetlicy prowadzone są ponadto kursy języka polskiego. Przywołajmy kilka słów prowadzącego ośrodek ks. Jarosława Grycza:  

     "Pierwsze zajęcia świetlicowe odbyły się 4 grudnia – późnym popołudniem, w dzień kiedy świętowaliśmy Wprowadzenie Przenajświętszej Bogurodzicy do Świątyni.

W pierwszych zajęciach wzięło udział 16 osób – w większości dziewczynki (uchodźcy wojenni z Ukrainy) oraz dwoje uczniów z Gładyszowa. Spotykamy się 4 razy w tygodniu po 2 godziny (4 godziny w tygodniu prowadzone są zajęcia z j. polskiego – wtorki i czwartki, natomiast przez pozostałe 4 godziny prowadzona jest świetlica edukacyjno-informatyczna – poniedziałki i środy (a w ustalone dni w miesiącu spotykamy się jeszcze w piątki).

Zajęcia prowadzą: z j. polskiego p. mgr Monika Karwat – wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciele pomocniczy oraz prowadzący świetlicę edukacyjno-informatyczną: ks. mgr Jarosław Grycz oraz matuszka Anna Grycz – oboje z wykształceniem wyższym z przygotowaniem pedagogicznym.

     Zajęcia świetlicowe prowadzimy w zróżnicowanej tematyce. Na pierwszych zajęciach pracowaliśmy z wykorzystaniem naszych laptopów i internetu – uczyliśmy się prawidłowego i bezpiecznego korzystania z różnych dostępnych w sieci wyszukiwarek. Ćwiczyliśmy wyszukiwanie pożądanych informacji, które później wykorzystywaliśmy do opracowywania szkolnych prac domowych. Usystematyzowaliśmy także posługiwanie się podstawowym pakietem Microsoft Office. Spora część naszych zajęć świetlicowych (w znacznej większości) to wspomaganie uczniów przy nauce szkolnej – w formie zajęć wyrównawczych. Dziewczynki z Ukrainy i uczniowie z Gładyszowa uczą się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Gładyszowie. Natomiast uchodźcy mają też zajęcia on-line z Ukrainy – dla nich szczególnie ta pomoc jest bardzo potrzebna.

     Jednakże zajęcia świetlicowe prowadzone przez parafię w Gładyszowie to nie tylko nauka, ale także inne ciekawe zajęcia – wspólna zabawa i różne atrakcje dla naszych podopiecznych. Mieliśmy już zorganizowane na potrzeby świetlicy spotkania ze św. Mikołajem – zarówno w budynku, w którym odbywają się zajęcia (wtedy zaprosiliśmy tzw. Motomikołajów SączBikers z Nowego Sącza) a także w naszej świątyni parafialnej – tam naszych podopiecznych odwiedził św. Mikołaj. To dla nich podczas naszych zajęć dużo ćwiczyliśmy (śpiewając kolędy, recytując wierszyki dla Mikołajów).

     Dzisiaj tj. w piątek 22 grudnia po odrobieniu wszystkich zadań domowych ubraliśmy nasza bożonarodzeniową choinkę. Natomiast jutro w dodatkowy dzień zajęć świetlicowych będziemy gościć Jego Ekscelencję Arcybiskupa Paisjusza.

    Dziękujemy naszym wspaniałym sponsorom za wsparcie naszego bardzo ważnego i potrzebnego w Gładyszowie przedsięwzięcia".

Przyłączamy się do podziękowań ks. Jarosława. Niechaj Bóg błogosławi Ofiarodawcom i Sponsorom projektu dobrym zdrowiem i błogosławieństwem. 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone