Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

26 lutego 2023

Wielkopostna Skarbonka

Wielkopostną Skarbonkę czas zacząć!

Okres Wielkiego Postu to czas duchowego odrodzenia każdego z nas. Podejmujemy walkę o zbawienie duszy. Zaglądamy w głąb własnego serca i sumienia. Odsuwamy od siebie huczne rozrywki by w otaczającej nas ciszy usłyszeć głos Niebiańskiego Ojca. „... byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi a odzialiście Mnie... Zaprawdę, powiadam wam; Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt. 25,35-40).

Walcząc o zbawienie własnej duszy, nie możemy nie zwracać uwagi na drugiego człowieka. Bliźni jest miernikiem prawdziwości mojego Prawosławia, a nawet mojego Człowieczeństwa. Jeżeli jestem wstanie pogodzić się z tym, że wokół mnie żyją bezdomni i biedni pozbawieni mojego wsparcia, a chorych i samotnych nikt nie odwiedza, to znaczy, że daleki jestem od Chrystusa, a mój post, choć srogi, jest bezowocny. Bóg nie żąda od nas ofiary naszego życia lecz prosi: „bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk. 6,36).

Od kilku już lat organizujemy wielkopostną akcję Dar Juniora dla Seniora – Czas Miłosierdzia. Połączmy naszą postną ascezę z dziełami pomocowymi. W świątyni otrzymamy małe papierowe skarbonki. Wrzućmy do nich część tego co zaoszczędzimy odmawiając sobie w poście różnego rodzaju przyjemności. Kiedy skończy się post prześlijmy zgromadzone środki na numer konta ELEOS umieszczony na skarbonkach lub przekażmy skarbonkę do świątyni. W cerkwi są też ustawione duże skarbonki. Wrzućmy tam nasze ofiary. Tym sposobem razem pomożemy wielu seniorom.

Pamiętajmy jednak, że skarbonka to nie tylko finanse. Może nasz starszy sąsiad potrzebuje by zrobić mu zakupy, może potrzebuje otuchy i wysłuchania, czy też innego rodzaju wsparcia. Bądźmy w Wielkim Poście otwarci na potrzeby naszych bliskich.

Wielki Post to Czas Miłosierdzia.

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone