Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Warszawski Koncert Charytatywny
"Cała Cerkiew śpiewa migrantom"

22 listopada 2021

 

Prawosławna Organizacja Charytatywna ELEOS w dniach 14-21.11. br. zainicjowała cykl koncertów charytatywnych pod wspólnym tytułem: „Białystok, Bielsk, Siemiatycze, Warszawa, Wrocław… cała cerkiew śpiewa Migrantom”. Ideą akcji było zgromadzenia środków na zakup Plecaków Pierwszej Pomocy i przekazanie ich do Oddziałów Straży Granicznej celem przekazywania cudzoziemcom zatrzymanym podczas prób przekroczenia naszej wschodniej granicy. Znajdują się w nich: woda pitna, batony energetyczne, środki opatrunkowe i dezynfekcji, koce termiczne, żelowe ogrzewacze do ciała, itp. czyli to wszystko co jest potrzebne w przysłowiowej „pierwszej godzinie” zanim potrzebującym zostanie udzielona pomoc specjalistyczna. Pozostała część zebranych środków będzie przeznaczona na zakupy zgodnie z zapotrzebowaniem przedstawionym przez służby graniczne i na wsparcie Szpitala Miejskiego w Hajnówce.

W ramach akcji Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko – Bielskiej i Parafia Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim zorganizowały w niedzielę 14.11. koncert w Bielskim Instytucie Kultury. W Siemiatyczach Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej, w ramach Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej, w dniach 19-21.11., zorganizował akcję „Granica”. W niedzielę 21.11. koncerty charytatywne odbyły się we Wrocławiu i Warszawie – zorganizowane przez miejscowe parafie katedralne. Siestryczestwo warszawskiej Parafii św. Marii Magdaleny zorganizowało tego samego dnia kiermasz charytatywny. W innych miejscach prowadzono nieco mniejsze inicjatywy. Wszystkie z myślą o potrzebujących przy wschodniej granicy Polski, niezależnie od pochodzenia, narodowości, religii i powodów z jakich się tam znaleźli.

Warszawski Koncert Charytatywny rozpoczął się o godz. 17,30 w katedrze św. Marii Magdaleny. Zgromadził Warszawiaków różnych wyznań i narodowości, przed którymi zaprezentowały się: Młodzieżowy Chór Parafii św. Marii Magdaleny prowadzony przez ks. protod. Rafała Dmitruka i Chór Katedry Metropolitalnej w Warszawie pod kierunkiem ks. protod. Sergiusza Bowtruczuka. Łącznie ponad 50 wykonawców. W ponad godzinnym programie dominowały pieśni liturgiczne Kościoła Prawosławnego w opracowaniu takich kompozytorów jak: Iryna Denisowa, Artemij Wedel, Anatolij Grinczenko, Iwan Walajew, Nikołaj Kiedrow. Urozmaiceniem repertuaru były pieśni paraliturgiczne, jak np.: Pieśń ku czci Chełmskiej Ikony Bogurodzicy (melodia ludowa), pieśni: „Molenije tiepłoje” (Grinczenko), „Pociesz Panie duszę sługi Twego” (Ludkiewicz), „Był u młodzieńca Chrystusa sad” (na melodię Piotra Czajkowskiego),.. a nawet pieśń – modlitwa szesnastowiecznego Wacława z Szamotół „Modlitwa gdy dziatki spać idą”. Śpiewy rozbrzmiewały więc w języku cerkiewnosłowiańskim i polskim (również staropolskim). Ukoronowaniem koncertu była Modlitwa Pańska „Ojcze nasz”, jako symbol jedności wszystkich ludzi – dzieci Bożych.

 

Z tym przesłaniem uczestnicy koncertu rozeszli się do swych domów.

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone