Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Szkolenie w Cieplicach

17 grudnia 2024

         W dniach 7-8 grudnia 2024 roku w Prawosławnym Domu Opieki pw. Św. Męczennika Arcydiakona Stefana w Cieplicach odbyło się szkolenie w ramach projektu „Integracja społeczna i wsparcie aktywności zawodowej Uchodźców ukraińskich w Polsce”, organizowanego przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” przy wsparciu finansowym IOCC – International Orthodox Christian Charities oraz UMCOR – Global Ministries The United Methodist Church. Wzięli w nim udział wolontariusze pochodzenia polskiego i ukraińskiego, mieszkający w różnych zakątkach Polski – w Lubinie, Szczecinie, Warszawie, Białymstoku, Wałczu i innych miejscowościach naszego kraju.

            Pierwszy dzień rozpoczęto modlitwą, którą poprowadził ks. Mariusz Kiślak, Kierownik Prawosławnego Domu Opieki w Cieplicach. W słowie pouczenia zwrócił uwagę uczestników na to, że dzięki umiejętnościom nabywanym w trakcie takich szkoleń możemy skutecznie świadczyć o naszej wierze i o Zmartwychwstałym Chrystusie.

            Sobotnie szkolenie nosiło tytuł „Rola komunikacji w budowaniu współpracy zespołowej; własny styl komunikacji”. Przeprowadził je Krzysztof Leończuk, trener komunikacji i zdolności interpersonalnych z Ośrodka Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Dzięki różnego rodzaju grom i ćwiczeniom, uczestnicy mogli zrozumieć, jak ważne w pracy w grupie są jasne komunikaty i umiejętność ich prawidłowego odczytywania, a także co wpływa na ich rozumienie i odbiór. Testy zaproponowane uczestnikom przez trenera pozwoliły im odkryć własny styl komunikacji i sposób, w jaki powinni komunikować się z osobami, których style komunikacji są inne.

            Wieczór uczestnicy spędzili na wspólnej integracji, rozmowach oraz wymianie doświadczeń i wrażeń ze szkolenia.

            Niedziela rozpoczęła się poranną Boską Liturgią w Kaplicy Prawosławnego Domu Opieki, którą celebrował ks. prot. Marcin Gościk, wikariusz parafii pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej, a nabożeństwo śpiewem upiększył chór złożony z uczestników szkolenia, którym dyrygowała matuszka Monika Gościk. Uczestnicy mieli wówczas możliwość przystąpienia do Sakramentu Spowiedzi i Eucharystii.

            Po zakończeniu Liturgii i wspólnym śniadaniu rozpoczęło się szkolenie pt. „Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy z uczniem”, które poprowadziła matuszka Monika Gościk, Kierowniczka Sekcji Informacji Naukowej w Bibliotece Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z aplikacjami, które pomagają urozmaicić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, wspomagać ich rozwój i kreatywność poprzez kodowanie, a także samodzielnie przetestować nowoczesne urządzenia, które uczą dzieci programowania i pozwalają na przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, aby wykorzystać te doświadczenia w nauce. Dodatkowo Szkolenie zakończyło się refleksją na temat sztucznej inteligencji oraz jej zalet i wad w procesie nauki i kształcenia dzieci i młodzieży. 

            Po zakończeniu szkolenia miało miejsce oficjalne zakończenie dwudniowego spotkania. Koordynatorka projektu Magdalena Bieńkowska oraz współkoordynator Michał Sacharczuk podziękowali prelegentom i wszystkim zgromadzonym za przybycie i uczestnictwo w zajęciach, ks. Mariuszowi za udostępnienie infrastruktury noclegowej i szkoleniowej oraz ks. Marcinowi za odsłużoną Liturgię.

            Uczestnicy szkolenia wrócili do domów z certyfikatami potwierdzającymi uzyskanie kompetencji w zakresie obejmującym oba szkolenia, które z pewnością wzbogacą ich życiorysy.

            Dziękujemy naszym partnerom z IOCC i UMCOR za wsparcie finansowe, bez którego z pewnością nie udałoby się zorganizować tak wartościowego wydarzenia.

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone