Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Świetlica ELEOS w warszawskim Global Expo 
przy ul. Modlińskiej

20 grudnia 2023

Niemal od początku wojny w Ukrainie na terenie hal wystawienniczych Global Expo przy ul. Modlińskiej w Warszawie działał punkt opieki nad Uchodźcami gwarantujący miejsce do spania i wyżywienie dla kilku tysięcy osób. Jednorazowo przebywało w nim kilkaset rodzin. Egzystowali w bardzo trudnych warunkach. Hala nie posiada okien ani pomieszczeń wewnętrznych pozwalających stworzyć Uchodźcom choćby namiastkę intymności. Nic więc dziwnego, że gdy liczba mieszkańców zaczęła spadać władze wycofały się z finansowania ośrodka myśląc o jego całkowitym zamknięciu.

     Okazało się jednak, że nadal jest wieli Uchodźców, którzy nie mają się gdzie zatrzymać. Patronat nad ośrodkiem przejęła organizacja charytatywna Polski Kościół Słowiański. Za minimalną opłatę (40 zł. dziennie z funduszy państwowych) zapewnia Uchodźcom miejsce do spania, wyżywienie, środki higieniczne, sanitariaty, pralnię, centrum wydawania pomocy materialnej. Na terenie obiektu działa szkoła. Do niedawna w ramach projektu zewnętrznego działało przedszkole. 

    Niepełnosprawnym zapewniono oddzielne pomieszczenie. Pozostali przebywają na wielkiej hali, która podzielona została na "rodzinne boksy". Stwarza to namiastkę intymności.

     W ramach poszerzenia współpracy ELEOS Polska zaproponował władzom Ośrodka stworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Przygotowano projekt, który pilotować będzie IOCCA, a sfinansować zgodził się UMCOR - stali partnerzy ELEOS Polska. 

     Podpisano umowę w ramach której dla 80 dzieci i młodzieży oraz 20 niepełnosprawnych prowadzone będą przez 6 miesiecy zajęcia z integracji i terapii poprzez sztukę, muzykę, rytmikę, malarstwo, rysunek, techniki mozaikowe, zajęcia ruchowe, techniki relaksacyjne, szeroko pojętą art terapię. Prowadzący, charakteryzujący się właściwym przygotowaniem zawodowym, doświadczeniem i znajomością języków poprowadzą 8 grup zarówno w dni powszednie jak i weekendy. Prace uczestników staną się również stałym wystrojem pomieszczeń Ośrodka.   

     Pierwsze zajęcia - prowadzone przez p. Ksenię, rozpoczęły się 19.12.

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone