Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Razem na Wielkanoc

25 kwietnia 2022

Mijające święta Zmartwychwstania Pańskiego (według prawosławnej tradycji) po raz kolejny udowodniły, że jeśli człowiek chce to bez problemu wznosi się ponad wszelkiego rodzaju podziałami, jest wstanie przezwyciężyć różne przeciwności i przeszkody.

Bracia Ukraińcy, których wojenna zawierucha rzuciła do Polski z pewnym smutkiem oczekiwali świąt Zmartwychwstania. Daleko od domu. W oderwaniu od najbliższych. Pośród "obcych". Trudno było oczekiwać, że ich tegoroczne święta będą radosne. Tymczasem większość z nich czekała miła niespodzianka.  

W przededniu (mówimy tu symbolicznie, bo przygotowania zajęły więcej czasu) świąt doszło do pospolitego ruszenia. Wiele urzędów, instytucji, firm, organizacji non profit, parafii, bractw, stowarzyszeń... ELEOS, Caritas, PCK, ... i po prostu ludzi dobrej woli zjednoczyło się by przygotować rodzinne święta braciom Ukraińcom i innych prawosławnym Uchodźcom. Polski Holding Hotelowy przygotował w całej Polsce ok. 20 tys. zaproszeń na świąteczny obiad w swoich obiektach. Podobne spotkania zorganizowano w wielu ośrodkach dla Uchodźców, np. w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej, Modlińskiej, w Nadarzynie (tu w centrum Targowo - Konferencyjnym Ptak do śniadania zasiadło 5 tys. osób), Do akcji włączyły się też szkoły, np. VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku (500 osób). Koszalin zorganizował śniadanie dla 500 osób, Sopot dla 400, Przemyśl dla 200, Bełchatów dla 100, Gorzów dla 60, Łódź dla kolejnych kilkaset osób... W Poznaniu pakiety śniadaniowe otrzymało 1000 osób. Warszawska Parafia Prawosławna św. Marii Magdaleny (ELEOS i Centrum Kultury Prawosławnej) zorganizowała po nocnym nabożeństwie kuchnię polową z usług której skorzystało 400 osób. Rozdano też podobną ilość pakietów śniadaniowych.   

Wszędzie tam można też było dostrzec prawosławnych duchownych, którzy starali się służbę braciom Ukraińcom połączyć z parafialnymi, świątecznymi obowiązkami. Wielu z nich już w przeddzień Wielkanocy, w różnych miejscach święciło paschalne święconki. Nie zawsze były to świątynie. W Warszawie np. poświęcenia dokonywano w centrum kongresowo - handlowym Atrium.

Ważne, że każdy starał się pomóc i być z braćmi Ukraińcami w te dni. Uczynili tak biskupi i duchowni, Pani Prezydentowa Agata Kornhauser - Duda, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński ... i wiele, wiele innych osób.  

 

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone