Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

12 października 2021

Przyznaliśmy doroczne nagrody Dłonie Miłosierdzia 2021

     W roku 2011 decyzją dyrektorów: Diecezjalnych Ośrodków Miłosierdzia ELEOS, Fundacji Charytatywnej ELEOS, Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, po uzyskaniu błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego, Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ustanowiono nagrodę ELEOS Dłonie Miłosierdzia. Jest ona przyznawana za działalność charytatywną, szerzenie idei miłosierdzia i współpracę z ELEOS.

     Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:

- Świadectwo Miłosierdzia: otrzymują ją osoby, które codziennym życiem i zaangażowaniem w niesienie pomocy potrzebującym, świadczą o żywotności i aktualności wezwania Zbawiciela byśmy miłowali bliźniego jak siebie samego (porównaj Ewangelia św. Marka 12,31).

- Współpraca z ELEOS: otrzymują ją osoby, które współpracują z placówkami pomocowymi prowadzonymi przez ELEOS i angażują się w jego akcje charytatywne.

     Nagrodę stanowi ikona Pana naszego Jezusa Chrystusa, który prawą dłonią błogosławi, a w lewej trzyma św. ewangelię otwartą na słowach „wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili” (Mt 25,40).

- Nagroda Specjalna: przyznawana jest osobom, których zaangażowanie charytatywne przekracza zakres dwóch powyższych kategorii oraz pracownikom ELEOS, których zaangażowanie znacząco wykracza poza zakres służbowych obowiązków.

     Nagrodę stanowi ikona Przenajświętszej Bogurodzicy z Dzieciątkiem tzw. „typu Chełmskiego”.

 

 

     Do tej pory laureatami Dłoni Miłosierdzia Byli miedzy innymi: Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II, Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, Arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jeremiasz, Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, Kościół Ewangelicki w Środkowych Niemczech (EKM), Wicemarszałek Województwa Podlaskiego p. Maciej Żywno… i wiele innych wybitnych Postaci.

     Kapituła Nagrody przyznaje ponadto wyróżnienia - Dyplom Uznania – w w/w kategoriach.

W bieżącym roku laureatami Dłoni Miłosierdzia zostali:

- w kategorii Współpraca z ELEOS: ks. prot. Jarosław Szczerbacz z Nowej Woli,

- w kategorii Nagroda Specjalna: w osobie p. ppłk. Krzysztofa Marcinkowskiego I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku;

Przyznano ponadto Dyplomy Uznania:

- w kategorii Świadectwo Miłosierdzia: Dominika Olga Królikowska, Anna Haponiuk, Mariusz Danieluk,

- w kategorii Współpraca z ELEOS: Jarosław Jatel i Marcin Pogorzelski;

- w kategorii Nagroda Specjalna: ks. Archimandryta Ignacy (Pytel), ks. Mitrat Michał Niegierewicz, sierż. Romas Racis - Kompania Wsparcia w Suwałkach, st. szer. Paweł Kuleszewicz - Kompania Wsparcia w Suwałkach i st. szer. Arkadiusz Wicherowich - II Batalion Lekkiej Piechoty w Białymstoku;

 

Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulując dziękujemy za ewangeliczną postawę godną naśladowania.

 

Uroczystość wręczenia wyróżnień będzie maiła miejsce w sobotę 16.10. o godz. 11,00 podczas Gani Ubi Caritas 2021 w warszawskiej rzymskokatolickiej Katedrze Polowej (nieobecnym laureatom nagrody zostaną wręczone w innym terminie).

 

Istnieje możliwość uczestniczenia w uroczystości za pośrednictwem internetu. Link do transmisji pojawi się na naszej stronie w sobotę ok. godz. 10,00 – 10,30.

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone