Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Prezentacja UNHCR: Regionalna Reakcja Uchodźców na Sytuację w Ukrainie

16 lutego 2024

O pomoc dla uchodźców z Ukrainy apelowało w tym tygodniu ponad sto organizacji charytatywnych podczas konferencji w Warszawie zorganizowanej przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce (UNHCR).

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce (UNHCR) Kevina J. Allena, w której wzięli udział zarówno przedstawiciele rządu i dyplomacji, jak również ponad sto organizacji pozarządowych działających na rzecz uchodźców z Ukrainy, w tym m.in. organizacji międzynarodowych, takich jak UNICEF, CARITAS, IOM, WHO, PAH czy Czerwony Krzyż. Wśród nich był również Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz International Orthodox Christian Charities (IOCC).

Rząd reprezentowali: minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska; wiceminister spraw zagranicznych Teofil Bartoszewski i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji prof. Maciej Duszczyk.

Korpus dyplomatyczny reprezentowany był przez Ich Ekscelencja Ambasadorów lub pracowników ambasad: Francji, Niemiec, Norwegii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii.

Głównym celem spotkania była prezentacja planów i wysokości wsparcia uchodźców z Ukrainy w roku 2024, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Rzeczypospolitej. Nie mniej ważnym było zmobilizowanie działań i zwiększenie wysiłków w pozyskiwaniu funduszy przeznaczanych na dalsze wspieranie uchodźców z Ukrainy, szczególnie znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji, jako uzupełnienie działań rządu RP.

„Musimy wspierać najbardziej bezbronnych w powrocie do zdrowia, inwestując w kapitał ludzki uchodźców, którzy każdego dnia wnoszą swój wkład do Polski i pewnego dnia są kluczem do lepszej przyszłości na Ukrainie” – mówił Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce, apelując jednocześnie do społeczności międzynarodowej o 377 mln dolarów, którymi mogłaby wesprzeć te działania. Jednocześnie podziękował polskiemu społeczeństwu za wzorcowe wsparcie uchodźców i przykład jaki dali całemu światu.

Minister Buczyńska podkreślała, jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie w udzielaniu pomocy. Przypomniała, że w pierwszych dniach po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, to zwykli polscy obywatele, lokalni aktywiści i lokalne organizacje pozarządowe, jako pierwsi ruszyli z pomocą na granicę polsko-ukraińską. Dopiero później włączyły się samorządy i administracja centralna.

„Podzieliliśmy się wszystkim, czym mogliśmy się podzielić. (…) Należy jednak pamiętać, że wojna w Ukrainie wciąż trwa i nasza pomoc jest nadal potrzebna" – mówił wiceminister Bartoszewski zwracał z kolei uwagę, że w Polsce nie powstały obozy dla uchodźców, ponieważ Polacy przyjmowali potrzebujących w swoich domach. Zapewnił również, że temat Ukrainy i wsparcia dla uchodźców jest jednym z priorytetowych zagadnień poruszanych podczas rozmów dyplomatycznych przedstawicieli resortu z naszymi zagranicznymi partnerami.

Podkreślił też, że Polska stała się jednym z liderów wśród krajów pomagających Ukrainie i przytoczył najważniejsze programy rządowe, które przyczyniły się do wsparcia Ukraińców w naszym kraju, w tym m.in. uruchomienie systemu identyfikacji PESEL, dzięki któremu uchodźcy mogli podjąć legalną pracę w Polsce.

Wiceminister Duszczyk zwracał z kolei uwagę, że mimo ogromnego zmęczenia wojną, nie wolno ustawać z pomocą, która będzie również potrzebna w kwestii odbudowy Ukrainy po zakończeniu walk.

Podczas konferencji przedstawiono statystyki dotyczące uchodźców w Polsce, z których wynika, że dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w naszym kraju wciąż przebywa blisko milion uchodźców z Ukrainy, z czego ponad 90 proc. to kobiety, dzieci oraz osoby starsze.

Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego podzielili się z zebranymi informacjami co ich kraje i rządy dotychczas zrobiły dla Ukrainy i jakie plany pomocowe mają na rok 2024.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat najbardziej palących potrzeb, z którymi przebywający w Polsce uchodźcy wciąż muszą się zmagać. Zebrani mieli również możliwość posmakować odrobiny ukraińskiej kultury wysłuchując wystąpień młodszych i starszych ukraińskich artystów.                                                                                                                                            DK

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone