Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Pracowity początek roku łódzkiego ELEOS

10 lutego 2024

Co pewien czas na stronie ogólnopolskiego Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS zamieszczamy informację o działalności diecezjalnych ELEOS. Chcemy w ten sposób pokazać, że działalność ELEOS równie aktywna co w "centrali" jest również lokalnie, a może nawet bardziej skuteczną.

     Dzisiaj zaprezentujemy Wam działalność Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Łódzko - Poznańskiej. Liczebnie to jedna z najmniejszych diecezji Kościoła prawosławnego w Polsce. Nie przeszkadza to jednak prowadzić ożywioną i różnorodną działalność pomocową. Oto słowa naszych przyjaciół z Łodzi:

 

„Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno. [..]. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie” – bajkopisarz Julian Ejsmond

     Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego wolontariusze „Eleosu” również w styczniu (częściowo w lutym) kontynuowali charytatywne działania w Domach Dziecka (polskich i ukraińskich), rodzinach zastępczych oraz innych instytucjach niosących pomoc ludziom.

     W styczniu wg kalendarza juliańskiego prawosławni obchodzą Święto Bożego Narodzenia i Święto Chrztu Pańskiego, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody zwany „Świętem Jordanu”. Jest to wyjątkowy miesiąc na świąteczne spotkania z rodziną, z bliskimi ludzkimi, z przyjaciółmi. Jest to dobry czas na odwiedziny tych, dla których nie mamy czasu na co dzień. Jest to miesiąc rozpoczynający każdy nowy rok, dlatego jest doskonałą okazją do rozmów, refleksji, wspomnień o roku minionym. To właśnie dzięki tym rozmowom zacieśniamy więzi, budujemy relacje albo po prostu poznajemy nowych ludzi.

Zgodnie z tradycją odwiedziliśmy z modlitwą i wodą święconą kilka Domów Dziecka, w których przebywają dzieci z Ukrainy. Była to również dobra okazja, aby porozmawiać z dziećmi na tematy religijne, opowiedzieć o obrzędzie świecenia wody oraz odpowiedzieć na inne nurtujące ich pytania.

     Do jednego z Domów Dziecka zaprosiliśmy zespół „Hanok”, który zaprezentował dzieciom ukraińskie i polskie kolędy. Następnie, członkowie zespołu przeprowadziły warsztaty z tańca oraz gry na instrumentach muzycznych. Był to wspaniały wieczór przepełniony mnóstwem uśmiechów, radosnych chwil oraz pozytywnych emocji.

Nie tylko dzieci czekają na nasze przyjście do nich, ale również my, dorośli, z budowania relacji z dziećmi czerpiemy głęboką inspirację i radość. Słowa, wypowiedziane (nawet przypadkowo) przez dzieci/dziecko dają dużo do myślenia, do refleksji, do zastanowienia się. Poświęcając chwilkę czasu pociechom, pokazujemy im, że są dla nas ważne, są potrzebne, że zajmują w naszych sercach ważne miejsce. Wysłuchanie dziecka, zwykła z nim rozmowa oraz przytulanie, nic nas nie kosztuje, a dla dziecka jest gwarantem prawidłowego rozwoju psychoemocjonalnego, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, podnosi jego samoocenę, wzmacnia wiarę w jego możliwości, przynosi radość. „Kiedy śmieje się dziecko – mówił Janusz Korczak – śmieje się cały świat”.

     Odwiedziny dzieciaków z Domów Dziecka i w tym miesiącu tradycyjnie kończyły się przekazaniem smakołyków: owoców, pierników, ciast i ciasteczek, wafelków, batoników, soczków, herbat, płatków oraz kulek kukurydzianych, deserów mlecznych.

     Dzięki finansowemu wsparciu Warszawskiego „Eleos” dla jednego z ukraińskich Domów Dziecka zorganizowaliśmy wyjazd na ferie zimowe do Ustki. Aby uprzyjemnić i umilić pobyt dzieci w ośrodku wypoczynkowym, przekazaliśmy dla nich ulubione smakołyki: gofry, strucle drożdżowe, dżemy, herbaty, owoce, wafle ryżowe, chipsy, pierniki. Ośrodek wypoczynkowy, w którym odpoczywały dzieci, doskonale zorganizował czas ich pobytu: spacery nad morzem, gry ruchowe oraz sportowo-rekreacyjne, plastyczne oraz planszowe, wycieczki edukacyjne – wszystko to sprawiło dzieciom prawdziwą radość. Dzieci wróciły z ferii wypoczęte, szczęśliwe i gotowe do wyzwań, które przyniesie kolejny etap szkolnej edukacji.

     W tym miesiącu odwiedziliśmy również dzieci z polskich Domów Dziecka. Przekazaliśmy dla nich mnóstwo słodyczy (biszkopty, wafle, żelki, ciastka, herbatniki, czekoladki Milka itd.) oraz owoce, paluszki serowe, ser żółty, kabanosy itd.

Rodziny zastępcze, które przyjęły w swoich domach dzieci z Ukrainy, wsparliśmy kupując dla nich ubranie.

Wzięliśmy udział w zbiórce dla dziewczynki chorej na mukowiscydozę, która wiele lat walczy z chorobą i wymaga kosztownego leczenia.

     W tym miesiącu również pamiętaliśmy o rodzinach w potrzebie (polskich i ukraińskich) pomagając im produktami spożywczymi; świadczyliśmy usługi tłumaczeniowe oraz koordynowaliśmy kurs języka polskiego w kilku Domach Dziecka.

      Z całego serca dziękujemy Państwu za wsparcie, dobre słowo, bezinteresowność i po prostu uśmiech. Każdomiesięczna cegiełka „Eleosu” to cegiełka każdego z Państwa, każdego, kto o nas pamięta i nas wspiera.

 

Gratulujemy łódzkiemu ELEOS aktywnej działalności. Oby zawsze starczało Wam środków, sił i chęci na kontynuowanie tej działalności.                                                                                                                                                                               DS

 

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone