Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Pracowity grudzień łódzkiego ELEOS

01 stycznia 2024

Powinniśmy na nowo nauczyć się miłosierdzia, miłości, nauczyć się nie bać się ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy… (Metropolita Antoni Bloom)

 

Grudzień jest miesiącem o szczególnej atmosferze: atmosferze pożegnania starego roku i powitania nowego. W tym urokliwym miesiącu z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego wolontariusze „Eleosu” przy wsparciu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Łodzi kontynuowali charytatywne działania w instytucjach niosących pomoc ludziom – Domach Dziecka (polskich i ukraińskich) oraz rodzinach zastępczych.

W przedświąteczny czas każdy z nas dba o magiczną atmosferę w domu, o prezenty, o wspólne ubieranie choinki, o przyrządzanie świątecznych potraw. O takiej właśnie atmosferze rodzinnych Świąt marzą również Pociechy z Domów Dziecka. Dla wielu dzieci tym domem jest Dom Dziecka. To stąd wysyłają oni listy do św. Mikołaja, tu ubierają choinki, tu pieką i ozdabiają pierniki. W tymi tradycjami wiążą się niezapomniane chwile, chwile wspomnień i przyjaźni, chwile, które łączą, uzdrawiają i podają nadzieję na lepsze jutro.

Dla ponad stu dzieci z Domów Dziecka przygotowaliśmy prezenty od Świętego Mikołaja. Podarowaliśmy dzieciom świąteczne koce, zestawy prezentowe (czapki i szaliki, czapki i rękawiczki) plecaki, piłki nożne, świąteczne poduszki, kubki i bidony, zabawkowe skrzaty, świąteczne dekoracje, sztuczne choinki, bombki oraz łańcuchy choinkowe oraz mnóstwo słodyczy. W sumie, wolontariusze „Eleosu” odwiedzili siedem łódzkich ośrodków, gdzie przebywają dzieci z Ukrainy i Polski. Zadbaliśmy nie tylko o świąteczne prezenty dla dzieci, ale również o ciepłe ubrania, których dzieci potrzebowały: sweterki, golfy, rękawiczki itd. Wsparliśmy także rodziny zastępcze kupując dla przyjętych dzieci okrycia wierzchnie (kombinezony i kurteczki), bluzy rozpinane z kapturem, bluzy rozpinane na stójce.

W tym miesiącu dołączyliśmy się do akcji „Listy do Świętego Mikołaja” realizowanej przez łódzką Fundację „Dobrodzieje się”. Uszczęśliwiliśmy kolejną prawie setkę dzieci dając każdemu paczkę z ich wymarzonym prezentem.

Nie zapomnieliśmy również o rodzinach w potrzebie (polskich i ukraińskich) niejednokrotnie zaopatrując ich w produkty spożywcze: ryż, konserwy rybne oraz mięsne, ser żółty oraz paluszki serowe, śledzie, olej, soki, herbatę oraz kawę, majonez oraz ketchup, ciasteczka oraz czekoladki, mąkę oraz cukier, groszek konserwowy itd.

W grudniu przekazaliśmy na front ukraiński leki oraz duże wełniane koce. Ten miesiąc był również pracowity pod względem usług tłumaczeniowych, zarówno pisemnych jak i ustnych.

Grudniowa obfitość akcji charytatywnych jest możliwa dzięki Państwa pomocy. Każdomiesięczna cegiełka „Eleosu” to cegiełka każdego z Państwa, każdego, kto o nas pamięta i wspiera. Podsumowując bieżący rok kalendarzowy, z całego serca dziękujemy Państwu za wsparcie, chęć pomocy, za dobre słowo. Najmniejszy akt dobroci nie tylko zmienia na lepsze otaczający nas świat, ale również zmienia nas samych, uzdrawia z obojętności na cierpienie drugiego człowieka: „Pomagając innym, pomagamy sobie”.

 

Życzymy Państwu, aby 2024 rok był dla Państwa lepszy niż poprzedni, szczęśliwszy, spokojniejszy, po prostu bezpieczniejszy! Nowy Rok niech przyniesie pełno radosnych chwil oraz Nadzieję na lepsze jutro. Bądźmy zawsze gotowi do niesienia pomocy tym, kto tej pomocy potrzebuje!

 

 

Zoja Kuca

 

Za: http://www.lodz-orthodox.pl/grudzien-z-eleosem/

 

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone