Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

23 marca 2020

 Ofiara wielkopostna „Dar Juniora dla Seniora 2020”
(wielkopostna skarbonka)

W niedzielę wybaczenia win – 1 marca br., w cerkwiach pojawiły się skarbonki z napisem „Dar Juniora dla Seniora”, na wieku których umieszczono słowa z Ewangelii św. Mateusza mówiące o tym, że na Sądzie Ostatecznym Bóg będzie nas rozliczał nie ze znajomości prawosławnych zasad wiary, a z ich praktycznego stosowania w codziennym życiu: „… byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem spragniony, a daliście Mi pić… byłem nagi, a odzialiście Mnie… Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych (bliźnim) Mnie uczyniliście”.

 

 

Wielki Post jest okresem, w którym m.in. poprzez miłosierdzie i miłość winniśmy pracować na zbawienie własnej duszy. Nasze wyrzeczenia, asceza, zmiana diety, rezygnacja z rozrywek, itp. mają sens jedynie wówczas gdy burzą bariery oddzielające nas od innych ludzi, tworzą płaszczyznę spotkania i wsparcia. Kochając i wspierając bliźniego prosimy o miłość do nas jego Ojca Niebieskiego.

Wielkopostna skarbonka bardzo dobrze oddaje ten sens postnego wysiłku. Środki zaoszczędzone w trakcie postu i przeznaczone na wsparcie seniorów to „inwestycja” we własną przyszłość. Z jednej strony są darem, za który nie człowiek, a Bóg nam podziękuje. Z drugiej zaś akcja uwrażliwia młode pokolenie na potrzeby innych, starszych. Dzisiaj jeszcze jesteśmy juniorami, jutro jako seniorzy będziemy oczekiwać pomocy innych. Uczmy własnym przykładem.

Zachęcamy Was do aktywnego uczestnictwa w akcji Wielkopostna ofiara 2020 „Dar Juniora dla Seniora”. W cerkwiach lub na zajęciach z religii otrzymacie papierowe skarbonki. Wypełnijcie je Waszą miłością i ofiarami. Przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przekażcie je duchownym, którzy prześlą je do ELEOS. Wspólnie otrzemy nie jedną łzę.

Od piętnastu lat akcja ma wielowyznaniowy charakter. Prowadzimy ją wspólnie z partnerami z innych Kościołów chrześcijańskich: Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Diakonią Kościoła ewangelicko-reformowanego. W Kościele prawosławnym przygotowaliśmy 22 tys. skarbonek. Inauguracja tegorocznej akcji – przygotowana przez Diakonię polską Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, miała miejsce 26 lutego w Warszawie w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 23.

Najważniejszym jest jednak, by każdy z nas wziął udział w akcji i zainaugurował ją w swoim domu i rodzinie.

 

 

 

zdj. za caritas.pl

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone