Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

O współpracy na rzecz wojennych Uchodźców z Ukrainy z Prawnikami Europejskimi na wyspie Lesbos (ELIL).

24 marca 2023

W czwartek 23.03. w biurze ELEOS miało miejsce spotkanie z Fundacją ELIL. Organizacja korzeniami swymi sięga początków kryzysu migracyjnego na południu Europy wywołanego napływem na nasz kontynent szerokich rzesz nielegalnych Emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Uciekinierzy na terenie Grecji i Włoch mieli zapewnioną pomoc materialną. Brakowało jednak prawników, którzy otoczyli by ich swą opieką. Stało się to przyczyną powołania do życia organizacji: Prawnicy Europejscy na wyspie Lesbos. Jej członkowie, zawodowi prawnicy, udzielali bezpłatnych porad emigrantom, reprezentowali ich interesy przed lokalnymi władzami, prowadzili szkolenia, itp.

Wojna w Ukrainie, napływ do Polski Uchodźców, spowodował aktywizacje organizacji na naszym terenie. Tak jak w Grecji udziela ona bezpłatnych prawnych porad ukraińskim uchodźcom. W Warszawie i innych miastach posiada swoje biura, w których doświadczeni prawnicy pełnią dyżury i spotykają się z petentami. Adresy biur i dane kontaktowe można znaleźć na stronie:

 

Fundacja ELIL poszukuje również prawników chętnych do współpracy w pomocy Uchodźcom. Więcej informacji na ten temat na stronie:

https://kirp.pl/organizacja-europejscy-prawnicy-na-lesbos-oglasza-nabor-na-prawnikow-wolontariuszy/

https://kirp.pl/informacje-dla-radcow-prawnych-i-aplikantow-chcacych-wlaczyc-sie-w-pomoc-dla-obywateli-ukrainy/

 

Podczas czwartkowego spotkania z ELEOS dzielono się doświadczeniami i omawiano możliwości nawiązania bliższej współpracy, tym bardziej, że ELEOS szykuje się by w kwietniu uruchomić telefoniczno - internetową Gorącą Infolinie (Hot Line) z poradami dla Uchodźców. Jednym z jej działów ma być poradnictwo prawne. 

 

Więcej o Fundacji ELIL (CCBE) na stronach:

https://www.oirpwarszawa.pl/wspolpraca-zagraniczna-foregin-cooperation/organizacje-miedzynarodowe-international-organizations/ccbe-aktualne-cele-i-zalozenia/

 

https://www.europeanlawyersinlesvos.eu/poland

 

oraz film o działaniach ELIL w Polsce: https://www.europeanlawyersinlesvos.eu/poland

 

 

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone