Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Nad Zalewem Zegrzyńskim o pierwszej pomocy psychologicznej

05 czerwca 2024

Uczyć się aby pomagać. Szkolić się by być coraz skuteczniejszym w pomaganiu. W dniach 27-29.05, przez 3 dni, na łonie pięknego Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą, pracownicy ELEOS pogłębiali wiedzę i umiejętności w zakresie „Pierwszej Pomocy Psychologicznej”. Trzydniowe szkolenie, dla osób już zajmujących się pracą z uchodźcami, mniejszościami oraz tym podobnymi grupami wspieranymi, przygotowane zostało przez NGO Forum Razem.

Poza zasobem nowej wiedzy teoretycznej nasi pracownicy pozyskali pokaźną dawkę nowych umiejętności praktycznych, które są niezbędnym elementem w pracy z drugim człowiekiem. Szczególnie z osobami i środowiskami znajdującymi się w kryzysie migracyjnym, z którym mamy styczność od kilku ostatnich lat. Nie mniej ważnym jest przeciwdziałanie kryzysom osobistym (personalnym). Oczywiście niezbędny tu będzie zasób narzędzi i umiejętności prowadzących do: zrozumienia, oceny, interpretacji … zjawiska, jak i odpowiedzi na wiążące się z nim zadania. Obok zajęć kształtujących empatię względem bliźniego uczono się troski o własne potrzeby psychologiczne. Nie będziemy przecież w stanie pomóc innym, jeżeli sami nie zadbamy o nasz komfort psychiczny i dobrą kondycję.

Intensywność i różnorodność warsztatów, ćwiczenia i kreatywne zadania, pozwalały zgłębiać wiedzę teoretyczną i przełożyć ją na praktykę codziennej działalności w NGO (ELEOS).

Mając na względzie nasz stały rozwój i świadomość szerokiego forum problemów z jakimi mierzymy się w codziennej działalności, mieliśmy możliwość poznać je (spojrzeć na nie) od strony drugiego człowieka – naszego podopiecznego, a nawet innych społeczności, takich jak społeczność romska z Ukrainy. Przekonaliśmy się jak często spotykają się oni z różnymi formami dyskryminacji. Dotyczy to zresztą różnych grup migracyjnych z Ukrainy, różnych społeczności kulturowych, narodowościowych, wyznaniowych.

Organizatorów szkolenia należy pochwalić za doskonale zaplanowaną przestrzeń edukacyjną, narzędzia i formy dydaktyczne, które pozwoliły na spokojną i konstruktywną wymianę doświadczeń uczestniczących w warsztatach przedstawicieli wielu organizacji, takich jak: Stowarzyszenie Judodoro, Stowarzyszenie Sewora, Polskie Forum Migracyjne, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy im. K. Lisieckiego „Przywrócić Dzieciństwo”, Fundacja Q, Stowarzyszenie Mudita, Polska Akcja Humanitarna.

To zgromadzenie tak wieku i tak zaangażowanych podmiotów otwierało zarówno płaszczyznę wymiany doświadczeń, jak i nawiązania współpracy, kooperacji. Z wdzięcznością przyglądaliśmy się sobie wzajemnie i temu, ile udało się nam zdziałać na rzecz potrzebujących. Podpatrywaliśmy dobre przykłady i kumulowaliśmy siły oraz partnerstwa do dalszej pracy i nowych wyzwań.

A Zalew Zegrzyński?! Słońce i woda, dobre towarzystwo i miła atmosfera, to świetna pierwsze pomoc psychologiczna, której każdy z nas jednak potrzebuje. Nieprawdaż ? MB😊

 


ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone