Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

20 kwietnia 2021

Kirył – w poszukiwaniu życia

Ojczyzna to ziemia, na której się urodziliśmy. Ofiarowała nam spokój, dom, przyjaciół… na niej poznaliśmy przyjaźń i miłość. Odkryła nam prawdę o Bogu i świecie. Wykarmiła naszych dziadków. Otoczyła miłością naszych rodziców. Ukształtowała nasz system wartości – bo Ojczyzna to kochający nas ludzie, na których możemy liczyć w doli i niedoli. 

Zdarza się jednak, że nas zawodzi. Bezsilnie rozkłada ręce i mówi „dalej musisz sobie radzić sam”. Daria i Rusłan pochodzą z okolic Doniecka. Nie porzucili rodzinnego gniazda gdy wybuchła wojna. Trwali, choć było ciężko. Marzyli o szczęściu i spokoju gdy w miejscowej cerkwi składali sobie małżeńską przysięgę. Byli tego wręcz pewni gdy późną jesienią 2019 r. Bóg ofiarował im długo wyczekiwanego potomka – Kiryła. Długimi godzinami wpatrywali się jak żywo przebiera rączkami i nóżkami. Co tam wybuchy bomb i wystrzały z karabinów, tu, w łóżeczku radośnie fika ich szczęście. 

… ale przestało fikać. Po jakimś czasie już nie chciało się przewracać z boku na bok i unosić główki. 

SMA! Te słowa zabrzmiały straszniej niż rozrywający się pocisk. Ta choroba nie bierze rannych. Ona zabija. Odbiera ruch, oddech… odbiera wszelką nadzieję. 

Lekarze w Ojczyźnie nie dawali szans. SMA na Ukrainie się nie leczy. Dziecko musi umrzeć i najlepiej żeby rodzice oddali je do hospicjum, by nie widzieli powolnego konania. Nie byli wstanie tak postąpić. 

Nie porzucili Ukrainy. Ojczyzna to zawsze Ojczyzna. Można jednak mieć dwie matki. Tę która dała ci życie i drugą, która okazała ci serce. Tak trafili do Polski.  

Ojciec Kiryła – Rusłan, wspomina: „Przyszły nam z pomocą Rodziny, które podobnie jak my walczyły o życie swoich dzieci. Od nich dowiedzieliśmy się, że w Polsce, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, można otrzymać  preparat Spinraza, który zatrzymuje rozwój choroby, po wprowadzeniu bezpośrednio w rdzeń kręgowy. Oczywiście jest to zabieg bardzo bolesny i niebezpieczny, trzeba powtarzać go co 4 miesiące, ale daje dobre rezultaty. Nie bacząc na nic ruszyliśmy do Polski. 

Na Ukrainie zostawiliśmy całą rodzinę, wszystkich którzy nam pomagali. Byliśmy sami. Ale tylko przez chwilę. Z każdym dniem coraz więcej ludzi dowiadywało się o naszym nieszczęściu i nas wspierało, informacjami, darami, słowem otuchy, modlitwą… 

Z Bożą pomocą 15.06.2020 r. Kirył otrzymał pierwszą dawkę preparatu. Spinraza zadziałała. Dała nam czas na działanie.        

Skontaktowaliśmy się z amerykańską kliniką Nationwide Children`s Columbus, Ohio (USA). Przeanalizowali naszą dokumentację medyczną i zakwalifikowali Kiryła do terapii genowej Zolgensma. To jedyny lek na świecie na SMA. Jednocześnie jednak przysłano kosztorys -  2 325 000,00 USD (9 milionów złotych). Mieć lek pod ręką i nie móc z niego skorzystać. Tragedia. Skąd wziąć takie pieniądze! 

I tutaj znowu z pomocą przyszła nam nowa Ojczyzna! Nasi polscy przyjaciele uświadomili nam, że Bóg nie zostawia bez wsparcia swych dzieci. W Nim szukajcie nadziei, a On pośle dobrych ludzi. 

Poprosiliśmy o wsparcie na Ukrainie i w Polsce. Wspierający nas wolontariusze zwrócili się do mieszkańców Białorusi, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii i Rosji. Pani Jaworowicz zaprosiła nas do programu „Sprawa dla reportera”. Jego Eminencja Metropolita Sawa błogosławił nasze zbiórki ofiar. Wszystko to pozwoliło nam zebrać 30% niezbędnej sumy. Brakuje jeszcze 6,5 miliona. 

Dużo. Jednak teraz nie tracimy już nadziei. Jeżeli Bóg i Wy będziecie z Kiryłem uratujemy Go…”

Czy będziemy z Kiryłem?! ELEOS wierzy, nie – jest pewny, że nie pozwolimy umrzeć siedemnastomiesięcznemu Kiryłowi. W Polsce poszukuje życia. W Polsce odnalazł Rodaków i nową Ojczyznę. To zobowiązuję. Nie ma przecież polskich i ukraińskich dzieci. Są jedynie zdrowe bądź chore. Drogie nam lub obojętne. 

Bracia i Siostry odpowiedzmy na kiryłowe poszukiwanie życia. Niczym aniołowie przynieśmy mu je na skrzydłach naszej miłości.

Ofiary na rzecz leczenia Kiryła prosimy wpłacać na konto ELEOS:

Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

PKO BP 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Obowiązkowo z dopiskiem: KIRYŁ

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone