Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Kilka słów o działaniach Kościoła Prawosławnego w Polsce na rzecz ofiar wojny na Ukrainie

22 marca 2022

W odpowiedzi na informację Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w kwestii wspierania ofiar wojny na Ukrainie niniejszym przedstawiamy NIEKTÓRE z działań pomocowych jakie prowadzone są przez wiernych Kościoła Prawosławnego w Polsce. Są to tylko częściowe dane, albowiem na chwilę obecną skupiamy się na pomaganiu, na statystykę czas przyjdzie później:

 

Działania zewnętrzne:

 • Przyjęcie Uchodźców w kościelnych ośrodkach lub przygotowanie miejsc: Cieplice Dom św. Stefana, Gładyszów Dom Opieki, Grabarka Dom Opieki, Jabłeczna Klasztor, Kraków, Lublin Dom Opieki, Ługi, Stanisławowo Dom Opieki (współpraca z 2 hotelami w okolicy), Sokołowsko Dom św. Elżbiety, Supraśl Akademia Supraska, Szczecin, Warszawa Centrum Kultury Prawosławnej… ok. 50 parafii prosiło o anonimowość. Łącznie jednorazowo ok. 300 osób. Do chwili obecnej przez nasze ośrodki przewinęło się (przepraszamy za słowo) ok. 2 tys. osób.
 • Promowanie przyjmowania Uchodźców w prywatnych domach skutkowało przyjęciem ok. 1000 rodzin.
 • Zbieranie i rozdawanie darów od wiernych dla Uchodźców – w większości parafii naszej Cerkwi (np. odezwy w tej sprawie większości Ordynariuszy Diecezjalnych).
 • Organizowanie transportów darów w kraju i na granicę: Biała Podlaska, Białystok, Gładyszów, Ługi, Przemyśl, Siemiatycze, Szczecin, Warszawa, Wałcz, Wrocław, Lublin Fundacja Dialog Narodów … do tego jeszcze ok. 30 parafii.
 • Organizowanie transportów darów na teren Ukrainy: Ługi, Seminarium Duchowne, Siemiatycze, Wałcz, Warszawa (Wola, CKP/ELEOS/Bractwo św. Ognia),
 • Wolontariat na granicy: ks. Mokrauz Jerzy, ks. Geścik Marcin, ks. Wieremijewicz Adam, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, inne osoby prosiły o zachowanie ich prywatności.
 • Dokarmianie ciepłymi posiłkami: Gdańsk, Kraków, Szczecin, Warszawa, itp.
 • Organizowanie punktów poradnictwa: Gdańsk, Łódź (medyczne, lokalowe), Kraków, Szczecin (prawne, medyczne, zatrudnienie), Wałcz, Warszawa (CKP – medyczne, psychologiczne i prawne), itd.
 • Dyżury duszpasterskie w ośrodkach dla Uchodźców bądź nabożeństwa w ośrodkach: Łódź (domy dziecka), Kraków, Warszawa (Torwar), Wasilków, ELEOS/Białystok (w przygotowaniu), Stanisławowo (okoliczne hotele), itp.
 • Wsparcie językowe: Białystok, Kraków, Łódź (dla policki, personelu domów dziecka), itp.

 

Miasta na Ukrainie do których wysyłano wsparcie:

Charków, Czernihów, Gródek, Horodno, Iwano Frankowsk, Kijów, Lwów, Odessa, Włodzimierz Wołyński, …

 

Działania wewnętrzne:

 • Organizacja Ośrodka Pobytu i Relokacji Uchodźców – Wałcz, Hajnówka (w przygotowaniu).
 • Szkoły Językowo – Integracyjne (bądź świetlice) – Warszawa (Wola – 25 osób, ELEOS/CKP – 110, Kraków – w organizacji, Gładyszów – w organizacji, Gdańsk – w organizacji.
 • Nabór uczniów z Ukrainy: Szkoła im. Św. Męczennika Gabriela (Białystok).
 • Klubiki Integracyjne: Białystok/ELEOS (5), Warszawa (Praga/ELEOS, Wola), Kraków – w przygotowaniu.
 • Punkty dostępu do Internetu i wsparcia: Akademia Supraska, Gdańsk, Kraków, Wałcz, …
 • Organizacja „specjalistycznych pomieszczeń” dla Uchodźców - integracja: Gdańsk, Gładyszów, Supraśl Akademia: kuchnia integracyjna, Warszawa (Praga/CKP i Wola): zajęcia komputerowe (w przygotowaniu), Warszawa (Praga/CKP): kultura polska na Ukrainie i kultura ukraińska w Polsce.

 

Działalność wydawnicza:

 • ELEOS i Towarzystwo Biblijne – Biblia dla dzieci do kolorowania
 • ELEOS i Bractwo Młodzieży Prawosławnej – modlitewnik po ukraińsku
 • Bractwo Młodzieży Prawosławnej – interaktywna mapa (w tym na smartfony) Kościół prawosławny w Polsce i inne praktyczne wiadomości dla Uchodźców.

 

To tylko ułamek tego co aktualnie jest robione lub przygotowywane. Dziękujemy Soborowi Biskupów, Parafiom wraz z ich Duszpasterzami, organizacjom kościelnym, Bractwom, Siestryczestwom, centrom Kultury, wszystkim wiernym za cichą, pokorną a nawet skrywaną działalność. Niech dostrzeże ją Bóg i wynagrodzi.

Wykupowanie recept, użyczanie transportu, organizowanie zamieszkania i zatrudnienia, … udział w gremiach doradczych i konsultacyjnych, usługi translatorskie, dyżury w punktach poradnictwa, wolontariat przy pakowaniu, rozdawaniu darów, i jeszcze wiele, wiele … innych działań to realne wsparcie nie do przecenienia.

 

Dziękujemy, że prowadząc działania doraźne nie zapominacie o integracji i projektach długoterminowych, strukturalnych.

 

Na koniec, ale jak mówi Pismo Święte: ostatni będą pierwszymi, serdecznie dziękujemy setkom anonimowych i nie anonimowych, darczyńców i ofiarodawców. Jedni z Was dali ciężarówkę żywności, inni przynieśli kilogram cukru. Jedni wpłacili na nasze konto kilkadziesiąt tysięcy, inni dziesięć złotych. Nie ważne ile i jak wielkie rzeki wpadają do Wisły. Razem królowa polskich rzek niesie do Bałtyku bezmiar wód. Wy obdarzyliście Uchodźców bezmiarem miłości.

 

Za to wszystko Wszystkim Wam dziękujemy. Wybaczcie, że nie każdego z Was wymieniamy z imienia i nazwiska bądź z nazwy.

 

ELEOS

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania na rzecz Uchodźców możesz wpłacić swą ofiarę na konto:

Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Obowiązkowo z dopiskiem: UKRAINA

 

lub za pośrednictwem systemu PayPal:

wpłaty złotówkowe

https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=34FESG6LCWPJC

 

 

 

wpłaty walutowe (dolarowe)

https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=BHB3H45KPTYTL

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone