Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Integracyjne Polsko-Ukraińskie wakacje z ELEOS – podsumowanie kolonii dla dzieci w Białymstoku

12 września 2022

Dzięki wspólnym staraniom Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzie ELEOS i Prawosławnej Cerkwi w Ameryce (Otrhodox Church in America) – od czerwca do końca sierpnia udało się zorganizować dla dzieci i młodzieży z Ukrainy trzy turnusy półkolonii w Białymstoku.

Wszystkie zostały zorganizowane w taki sposób, by zapewnić dzieciom z Ukrainy zarówno opiekę, jak i integrację z rówieśnikami, ale jednocześnie dać szansę nauki języka polskiego oraz rozwoju posiadanych umiejętności i nabywania nowych.

I turnus półkolonii językowej odbył się w salach parafialnych przy cerkwi św. Ducha w Białymstoku. Była to integracyjna 10 dniowa podróż “DoOkoła Świata” dla dzieci w wieku 7- 12 lat, które miały możliwość poznania 10 Państw - ich podobieństw i różnic.

Dzieci uczyły się słów na powitanie i pożegnanie oraz podstawowych zwrotów w każdym języku poznawanych Państw. „Integracji grupy towarzyszyły gry i zabawy oraz rozegrane mecze. Malowanie tematycznych obrazów dało możliwość wyrazić dzieciom swoje artystyczne zdolności, a malowanie masek pozwoliło każdemu dziecku pokazać towarzyszące emocje. Dzieci poznały też przysmaki i piosenki z różnych zakątków świata” – relacjonuje jedna z opiekunek.

II turnus zorganizowany pod hasłem “Jeżyki poznają języki” skierowany był dla młodzieży w wieku 12-16 lat.

Przez 10 dni zajęć, które odbywały się w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, młodzież uczyła się języka polskiego w oparciu o praktyczne życiowe sytuacje. „Większość naszej grupy była ukraińskojęzyczna i nie miała styczności z językiem polskim w szkole, ponieważ uczyli się zdalnie w szkołach ukraińskich” – zaznacza jedna z nauczycielek. Dlatego też, jak wyjaśnia, zajęcia zostały podzielone na dwie części: przez trzy godziny poranne młodzież poznawała nowe słówka i uczyła się układać zdania, a następnie po południu – uczyła się wykorzystywać je w rozmowach.

III turnus to półkolonia terapeutyczna “ArtBand”, w ramach które odbyły się warsztaty “Język polski” z aktorami z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, a także warsztaty “Moje emocje” oraz warsztaty przygotowania strojów do przedstawienia wykorzystując rzeczy z drugiej ręki. Turnus zakończył się autorskim przedstawieniem teatralnym dla zaproszonych gości i rodziców.

Ponadto uczestnicy półkolonii przygotowali też wystawę: „Moje życie – moje marzenia”, którą można oglądać w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku do końca listopada 2022r.

 

Daria Kania

fot. archiwum

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone