Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2021/22

26 listopada 2021

W piątek 26.11. o godz. 11,00 w Kościele Ewangelicko - Reformowanym przy Al. Solidarności w Warszawie, miała miejsce Inauguracja XXII edycji ekumenicznej akcji charytatywnej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2021/22, która w bieżącym roku przechodzi pod hasłem "świeca, która tworzy polską wigilię".

Wzięły w niej udział organizacje prowadzące akcję: Diakonie Kościołów: Ewangelicko-Reformowanego (gospodarz inauguracji) oraz Ewangelicko-Augsburskiego, Caritas Kościoła Rzymsko-Katolickiego i ELEOS Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecni byli duchowni, wierni i seminarzyści z w/w Kościołów, a wśród nich Biskup Marek Izdebski (Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego) i Biskup Ryszard Bogusz (Prezes Diakonii Polskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) oraz przedstawiciele mediów. 

Podczas inauguracji zwrócono uwagę, że pomaganie nie ma wyznaniowych granic, jest najbardziej praktycznym ekumenizmem, jaki jest dla nas dostępny. Każdy człowiek, niezależnie od wyznania czy światopoglądu ma podobne potrzeby i cieszy się gdy może je zaspokajać. raduje się gdy ktoś chce mu w tym pomóc. Żadna z w/w organizacji nie kieruje się w swej działalności wyznaniowymi kryteriami, dla każdej z nich człowiek jest bożym dzieckiem i tylko to się liczy. Pragną im nieść światło, które rozświetli mroki ich nieszczęścia i ogrzeje zziębnięte ręce. Symbolem tego niesionego światła - Chrystusa jest właśnie Wigilijna Świeca. 

Innym symbolem świat Bożego Narodzenia jest wigilijny stół. W piątek ustawiono na nim 11 potraw: czas ofiarowywany bliźniemu (klepsydra), zdrowie (stetoskop), akceptację różnorodności (zdjęcie dzieci z całego świata), zabawę (piłka), modlitwę (Biblia), edukację (książka), żywność (chleb i woda), przebaczenie i pojednanie (krzyż), braterstwo (opłatek), rodzinę (dom), miłość i nadzieję (wigilijne świece). O wybranie i postawienie na stole 12 potrawy poproszono każdego z nas. Rozejrzyjmy się czego brakuje naszym sąsiadom i ofiarujmy im to. 

Zwrócono też uwagę na tragedię polskiego, wschodniego pogranicza. Życzono by zamiast ognisk w lasach Podlasia, zapłonęły kominki i świece w obozach dla cudzoziemców.

Inauguracja zakończyła się zapaleniem świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i zajrzeniem pod choinkę gdzie na zgromadzonych czekały podobne świece.

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone