Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Inauguracja ekumenicznej akcji charytatywnej
  Wielkopostna Ofiara 2021 - dar Juniora dla Seniora.

26 lutego 2021

 

We wtorek 16.02. w kaplicy św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego warszawskiego Centrum Kultury Prawosławnej (ul. Św. Cyryla i Metodego nr 4) miała miejsce inauguracja akcji charytatywnej Wielkopostna Ofiara 2021 – Dar Juniora dla Seniora, która w bieżącym roku przechodzi pod hasłem: Czas Miłosierdzia. Akcja ma charakter ekumeniczny. Prowadzą ją:

Diakonia Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego

Diakonia Kościoła Ewangelicko – Reformowanego

Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego

i ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Tym samym chcemy podkreślić, że ból, łzy, nieszczęście ale też miłość i miłosierdzie nie mają charakteru wyznaniowego. Problemy i troski dotykają człowieka niezależnie od wyznania. Wsparcie zaś jest budujące nie dlatego, że udzielają go nam współwyznawcy, a dlatego, że w ogóle zostało nam udzielone, że nie zostaliśmy sami w naszym nieszczęściu.

Wtorkowa inauguracja gościła dyrekcję, pracowników i wolontariuszy w/w organizacji pomocowych. Szczególnie miłymi jej uczestnikami byli: ks. bp. Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego i ks. bp. Paweł Tokajuk z Kościoła Prawosławnego (zdalnie), którzy zwrócili uwagę zebranych na znaczenie miłości i miłosierdzia w życiu i działalności, tak współczesnego Kościoła jak i pojedynczego człowieka. Młodzież reprezentowali Natalka i Mateusz Lewczak, uczniowie szkoły podstawowej, którzy przybliżyli zebranym poglądy młodego pokolenia na sens i znaczenie wspierania seniorów.

Ciekawym elementem inauguracji było wrzucenie do skarbonek symboli tego co każdy z nas może ofiarować potrzebującym:

- swoją obecność i rozmowę – telefon komórkowy

- drobny prezent – rękawiczki

- troskę o zdrowie – leki

- rodzinne ciepło – klucze od domu

- życzliwość i uśmiech – pocztówka z uśmiechniętą twarzą

- troskę i bezpieczeństwo – maseczka ochronna

  1. to sprowadzało się jednak do jednego – miłości. Nasz świat potrzebuje miłości. Jednak nie teoretycznych rozważań i górnolotnych słów, a miłości aktywnej i czynnej. Miłości którą mierzy się uczynkami - miłosierdzia.

 

Wielkopostna Ofiara to akcja w ramach, której otrzymujemy małe papierowe skarbonki (w świątyniach bardzo często, szczególnie w bieżącym roku, pojawiają się duże skarbonki). Zachęcani jesteśmy by w okresie Wielkiego Postu, fundusze zaoszczędzone na postnej ascezie, przeznaczyć dla potrzebujących i wrzucić je do takiej skarbonki. Po Wielkanocy lub gdy skarbonki będą już pełne, przekazujemy je do świątyni lub wysyłamy na konto ELEOS podane na skarbonce. Takim sposobem zgromadzone fundusze będą zagospodarowane na wsparcie Seniorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W dużej mierze będzie to dotyczyło wsparcia Prawosławnych Domów Opieki (utrzymania, remontów), jak też mniejszych zadań, np. wykupienia recepty osób indywidualnych.

Wsparcie nie powinno mieć jedynie wymiaru finansowego. Wielu Seniorów bardziej niż pieniędzy potrzebuje otuchy, pomocy w codziennych zadaniach, uwagi, spędzenia z nimi chwili czasu, rozmowy. Pandemia odcięła ich od rodziny, możliwości spaceru, itp. Każdy z nas może się stać dla nich duchową skarbonką, z której zaczerpną nieco miłości i uśmiechu.

  1. jest byśmy wobec każdego i zawsze (nie tylko w okresie Wielkiego Postu) okazywali miłość i miłosierdzie.

Bracia i Siostry. Niechaj tegoroczna akcja Wielkopostnej Ofiary 2021 – Dar Juniora dla Seniora każdemu z nas przyniesie wiele duchowej radości, a nasz Bóg niech uczyni ten Wielki Post, dla każdego z nas Czasem Miłosierdzia, tak jak my czynimy go takim dla naszego bliźniego - bożego dziecka.

 

(w załączeniu plakat akcji i skarbonki dla samodzielnego złożenia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone