Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

ELEOS z wizytą na Ukrainie - Boryslaw

30 maja 2022

W środę 25 maja przedstawiciele ELEOS (p. Daria) odwiedzili Boryslaw, miasto we wschodniej części Ukrainy w obwodzie Lwowskim, gdzie znaleźli schronienie uchodźcy z zachodniej części kraju, w której toczą się teraz regularne ostrzały i bombardowania. Bardzo serdecznie przyjął ich ksiądz Dionizy Burenko z parafii prawosławnej (współpracuje z ELEOS w dziele przekazywania Ukraińcom materialnego wsparcia). Zaprezentował aktualna sytuację w kraju, oprowadził po wszystkich punktach pomocowych prowadzonych przez cerkiew i zapoznał przybyłych z uchodźcami.

     Część z nich mieszka w starej szkole, którą przeorganizowano na punkt pomocowy. W jej piwnicy, tuż przy kuchni, mieści się schron. Okna zabezpieczone zostały workami z piaskiem na wypadek bombardowań. W cerkiewnym magazynie ojciec Dionizy zbiera dary, m.in. z ELEOS, które rozdawane są wszystkim potrzebującym: ubrania, jedzenie, pampersy, przybory higieniczne, chemia gospodarcza, koce, śpiwory do spania, itp.

     Przedstawiciele ELEOS zwiedzili świątynię, szkółkę niedzielną, zaplecze socjalno-pomocowe. Spotkali się z parafianami, uchodźcami – m.in. z matuszką Dianą, która wraz z dziećmi uciekła na zachód Ukrainy gdy obok jej domu zaczęły spadać rakiety. Spotkano się również z miejscową młodzieżą. Wspólnie spożyto posiłek. Omawiano formy dalszej współpracy. Wymieniono się pozdrowieniami i prezentami. Ksiądz Dionizy obdarował przybyłych wydanymi przez parafię Bibliami, parafią gazetą, ikonkami, obrączkami z napisem „spasy i sohrany”, a także pobłogosławił ich i członków ich rodziny – skrupulatnie zapisując wszystkie ich imiona na karteczce do wypominków.

     Przedstawiciele ELEOS opuszczali Boryslaw z dużymi nadziejami na dalszą współpracę. Teraz kierunek Kijów.

 

 

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone