Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Delegacja w terenie: kiedy teoria spotyka się z praktyką

04 kwietnia 2025

Działania wojenne w Ukrainie nie cichną. Podobnie działania naszej organizacji. W dalszym ciągu jesteśmy aktywni i służymy pomocą naszym podopiecznym zza wschodniej granicy. Stając na straży działań humanitarnych nie zapominamy o tym co ważne, również o naszych darczyńcach takich jako UMCOR ( …) czy IOCC (…), których wsparcie również nie ustaje.

Tym razem postanowiliśmy skupić uwagę na podsumowaniu naszych dotychczasowych działań w ramach jednego z realizowanych projektów pt: ”Integracja społeczna i wsparcie aktywności zawodowej uchodźców ukraińskich w Polsce” oraz pokazać naszym darczyńcom jak wielkie „dzieła” powstają dzięki ich wsparciu.

Dziś jako ELEOS Polska możemy poszczycić się prężnie działającym zespołem, dzięki któremu realizujemy nasze działania zgodnie z założeniami, jak również dzięki Partnerom, bez których ta realizacja nie mogła by się odbyć na tak wysokim poziomie. Dzięki wzajemnemu zaufaniu możemy być silniejsi.

Podczas tegorocznej delegacji monitoringowej zaszczycił Nas swoją obecnością Gregory Manzuk – Zastępca dyrektora ds. programów IOCC, który oficjalnie przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora i od dziś koordynuje projekty w takich krajach jak: Polska, Ukraina, Rumunia, Mołdawia.

Wizyta monitoringowa miała na celu wdrożenie Gościa w nasze dotychczasowe działania, dzięki którym mógł lepiej zapoznać się z tematyką projektów oraz wyzwaniami stojącymi przed Nami, naszymi Partnerami czy beneficjentami, którzy uczestniczą w naszych projektach. Istotą wizyt było podkreślenie sprawczości naszych działań, ukazanie ich jakości. 

Ze względu na ograniczenia czasowe i  napięty harmonogram delegacji postanowiliśmy się skupić na lokalizacjach, które są najlepszym przykładem tego co robimy i jak działamy. Były to Białystok, Supraśl, Lublin, Biała Podlaska.

Na ich terenie realizowane są prawie wszystkie działania w ramach realizowanych komponentów. Są nimi: kursy języka polskiego, wsparcie finansowe Cash Payment, wyposażenie świetlic edukacyjnych, eventy integracyjne.

Wizyta Dyrektora IOCC skupiała się wokół kilku podstawowych celów: kontrolny (weryfikacja zasadności dotychczasowego wsparcia i stopnia realizacji zakładanych celów), poznawczy (zapoznanie się z bieżącymi problemami i potrzebami ukraińskich uchodźców w Polsce oraz możliwościami ich rozwiązania), a także planistyczny (rozmowy na temat dalszych planów IOCC w Polsce).

By przekuć teorię w praktykę rozpoczęliśmy minioną wizytę już 24.03.2025 w Białymstoku w Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie udało nam się spotkać z pokaźną liczbą naszych przeszłych i obecnych beneficjentów, którzy mieli możliwość osobiście porozmawiać z Naszym Gościem, opowiedzieć o swoich wyzwaniach i podziękować organizacjom darczyńców za wsparcie. W spotkaniu uczestniczyła również pani Magdalena Żdanuk – dyrektor Centrum Kultury Prawosławnej, które było Naszym Partnerem w jednym z wcześniejszych projektów.

Nasze trzy kolejne dni: 24-26.03.2025 upłynęły pod znakiem intensywnej podróży, podczas której my również mogliśmy lepiej poznać naszego Gościa. Zaletą naszej wspólnej wizyty okazały się ciekawe rozmowy kuluarowe, podczas których poza dostarczeniem informacji o naszych działaniach zrodziło się wiele inicjatyw. Plany, które systematycznie są realizowane przyniosą wiele dobrego ofiarom wojny w Ukrainie, nie tylko tym którzy mieszkają w naszym kraju, ale również tym którzy jeszcze dziś szukają schronienia poza okupowaną ojczyzną tracąc nadzieję, że ta wojna się wkrótce skończy.

Podczas naszej wizytacji Gregory Manzuk wyraził ogromny podziw dla naszej organizacji za wszechstronną i nieustającą pomoc udzielaną braciom zza naszej wschodniej granicy oraz zachęcał do dalszej pracy na rzecz potrzebujących. Samym zaś beneficjentom dziękował za ich motywację i siłę, którą pomimo trudnych warunków w sobie mają, niosąc swoim zaangażowaniem pomoc słabszym rodakom.

Kolejne etapy delegacji to Supraśl. Tu nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności pokazania naszemu Gościowi Klasztoru oraz Akademii Supraskiej. To kolejne miejsca wspierane przez naszych darczyńców. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Archimandryty Sergiusza (Matwiejczuka) z Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy oraz o. Jarosława Jóźwika – kanclerza Akademii Supraskiej, spotkania były bardzo efektywne i wiele wnoszące w odbiór naszych działań.

Lublin to kolejne miejsce gdzie mieliśmy się zatrzymać. Pierwszym punktem było spotkanie z J.E. Najprzewielebniejszym Ablem Arcybiskupem Lubelskim i Chełmskim. Jednym z głównych celów wizyty u Ekscelencji było omówienie aktualnej współpracy, potrzeb i planów na przyszłość. Dodatkowym powodem spotkania było złożenie gratulacji z okazji 36 – lecia chirotonii Biskupiej.

Kolejny dzień naszej delegacji upłynął równie efektywnie jak poprzedni. Dzięki zaangażowaniu w organizację naszej delegacji o. Andrzeja Konachowicza - dyrektora Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej w Lublinie, również tu zorganizowano spotkanie z uczestniczkami jednego z Naszych projektów. Spotkanie odbyło się w jednej ze świetlic edukacyjnych, w której były prowadzone zajęcia z języka polskiego.

Na końcu spotkania Gregory Manzuk wręczył osobiście każdemu list gratulacyjny w związku  z ukończeniem kursu języka polskiego na wysokim poziomie. W ten sposób docenił ich zaangażowanie oraz motywację do dalszych starań

Biała Podlaska to ostatni cel naszej trzydniowej wizyty. To właśnie tu przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowej współpracy na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce, dotychczasowych działań, ocenę ich skuteczności „w terenie”, a także rozmowy o kolejnych planach na przyszłość.

Za koordynację wizyty w Białej Podlaskiej odpowiedzialny był nasz stały Partner projektowy – o. Marcin Gościk - opiekun duchowy BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

W spotkaniu uczestniczył prezydent Białej Podlaskiej - Michał Litwiniuk.  Nie zabrakło również lubelskiej telewizji, której udzielono wywiadu. Czynne uczestnictwo prezydenta w rozmowach na temat naszej współpracy z IOCC I UMCOR wydaje się wiele wnosić w nasze przyszłe działania.

Podczas spotkania przeprowadzono rozmowy z beneficjentami, analizując efektywność dotychczasowej pomocy i identyfikując obszary wymagające dalszego wsparcia. Podczas wizyty mieliśmy okazję porozmawiać z osobami, które skorzystały z naszego programu. Ich historie to nie tylko świadectwa trudnych przejść, ale również dowody na to, że pomoc może zmieniać życie. Beneficjenci podkreślali, jak wielką rolę odegrało dla nich nasze wsparcie – zarówno materialne, jak i psychologiczne oraz edukacyjne. Wnioski płynące z rozmów są jednoznaczne: nasza pomoc jest skuteczna, ale potrzeby wciąż są ogromne.

Wręczenie certyfikatów uczestnikom kursu języka polskiego okazały się niezwykle miłą niespodzianą przyjętą przez naszych beneficjentów.

Ostatnią niespodzianką jaką przygotował Dyrektor ELEOS Polska – o. Doroteusz Sawicki była wizyta u Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy – Metropolity Warszawskiego i  całej Polski. Na spotkaniu omówiono aktualną współpracę PMOM ELEOS oraz IOCC oraz plany na dalsze działania.

Po wizycie u Jego Eminencji Metropolity Sawy delegacja udała się do parafii św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli, gdzie odbywały się kursy języka polskiego organizowane przez ELEOS Polska we współpracy z IOCC.  Na miejscu, gości zapoznano z historią oraz działalnością charytatywną parafii.

Nasza delegacja miała na celu monitoring dotychczasowych działań prowadzonych w ramach programu wsparcia. Dostarczyła cennych informacji na temat skuteczności prowadzonych działań oraz pozwoliła na lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi mierzy się nasza grupa beneficjentów. Wnioski wyciągnięte z wizyty będą miały kluczowe znaczenie dla planowania przyszłych inicjatyw.

Wsparcie, rozwój i nowe wyzwania – tymi trzema słowami można podsumować naszą ostatnią delegację.

Dziękujemy wszystkim Partnerom oraz tym, którzy mieli swój udział w organizacji naszych wizyt monitorujących, którzy zaangażowali się w nasz program i wspierają nasze działania.  Doceniamy! Dziękujemy!

 


ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone