Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

"Czasami przychodzą do mnie ludzie, którzy nie mają dosłownie nic" - ks. Dionizy Burenko z Boryslawia

13 czerwca 2022

25 maja przedstawiciele ELEOS odwiedzili Boryslaw, miasto w zachodniej Ukrainie należące do lwowskiego dekanatu Prawosławnej Cerkwi na Ukrainie. Zostali przyjęci przez ks. Dionizego Burenko oraz parafianki miejscowej cerkwi, które przygotowały odwiedzającym bardzo ciepłą gościnę.

 

Ks. Dionizy, który od pięciu lat opiekuje się parafią, pracuje jednocześnie w Ośrodku Miłosierdzia Diecezji Lwowskiej, gdzie wspólnie z pozostałymi duchownymi organizuje pomoc dla uchodźców ze wschodniej części kraju. Duchowny kilkakrotnie współpracował już z ELEOS przy organizacji kilku transportów darów, w tym wyposażenia szpitalnego.

 

Do świątyni w Borysławiu, w której służy ks. Dionizy, od rozpoczęcia wojny wciąż przychodzą kolejni uchodźcy. Dlatego duchowny w cerkwi zorganizował ośrodek pomocowy z darami. Jak przyznaje, mimo iż wielu pojawiających się uciekinierów to osoby, które straciły czasami dorobek całego swego życie, to jednak nie każdy z nich umie przyjąć pomoc. Wielu z trudem pokonuje barierę wstydu. „Czasami przychodzą ludzie, którzy nie mają dosłownie nic. Pytam ich, co im potrzeba, a oni milczą, nie mogąc powstrzymać łez. Takim osobom muszę  na siłę wciskać najpotrzebniejsze rzeczy - szczoteczki i pasty do zębów, ubrania i jedzenie” – przyznał duchowny.

 

W trakcie wizyty w Borysławiu ks. Dionizy zabrał przedstawicieli ELEOS na spotkanie z uchodźcami m.in. z Ługańska i Doniecka obecnie mieszkającymi w ośrodku pomocowym działającym od trzech miesięcy w lokalnej szkole. Duchowny opiekuje się nimi na co dzień - dostarcza jedzenie, a nawet organizuje drobne remonty, takie jak montaż prysznica czy doposażenie kuchni.

 

Ks. Dionizy wspiera również matuszkę pochodzącą z Borysławia, która wróciła do rodzinnego miasta wraz z dziećmi po tym, jak jej parafia znajdująca się w jednej z wiosek w wschodniej Ukrainie, została ostrzelana.

 

Niestety uchodźcy to nie jedyne osoby w okolicy Borysławia, które potrzebują pomocy. Ks. Dionizy opiekuje się także rodzinami znajdującymi się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy ELEOS odwiedzili wraz z ks. Dionizym m.in. matkę opiekującą się dwoma niepełnosprawnymi dorosłymi chłopcami oraz matkę siedmiorga dzieci, która wspólnie z nimi mieszka w jednym pokoju w starym budynku przeznaczonym do rozbiórki. Wszystkie dzieci uczą się teraz zdalnie, nie mają komputera i korzystają z jednego telefonu. Ks. Dionizy podziwia skromność kobiety, która nigdy nie prosi o pomoc.  

 

Ponadto, ks. Dionizy dzieli się również z potrzebującymi przebywającymi w innych diecezjach Ukrainy tym wszystkim, co uda mu się zorganizować. Dary z lwowskiego ośrodka przekazał już m.in. do  Czernichowa. „Bardzo dziękujemy Polakom za pomoc, która dociera do nas z Polski, między innymi z Lublina, Krakowa, Warszawy. Dziękujemy. Polska to nasz brat” – powiedział ks. Dionizy.
ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone