Nr Konta (PLN) : PKO BP PL 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236

Nr Konta (USD): PKO BP PL 56 1020 1042 0000 8502 0494 2159

BIC SWIFT: BPKOPLPW

 

ELEOS

kontakt@eleospolska.pl

Al. Solidarności 52, 03-402 Warszawa

+48 517 346 585

Wizyta ELEOS w Ziemi Świętej

18 grudnia 2022

Na przełomie listopada i grudnia przedstawiciele Prawosławnego Metropolitarnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, wraz z delegatami innych polskich organizacji pomocowych, przebywali z delegacją w Ziemi Świętej.


Na miejscu zapoznali się z problemami społeczności chrześcijańskich, które od lat żyją w ogniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Poznali również strukturę i działalność organizacji pomocowych oraz przyjrzeli się z bliska pracy braci Salezjanów, Franciszkanów oraz sióstr Elżbietanek. Spotkali się również z Polakami, którzy na co dzień pomagają charytatywnie miejscowym rodzinom chrześcijańskim.


Jednym z takich miejsc jest Dom Pokoju w Betlejem, w którym siostry Elżbietanki posługujące w Ziemi Świętej opiekują się kilkudziesięcioma dziećmi z palestyńskich rodzin chrześcijańskich, pomagając w ten sposób rodzinom przetrwać. Zlecają im również drobne płatne prace, by dać możliwość wyżywienia rodziny.
Siostry nie tylko opiekują się, ale również dbają o edukację podopiecznych. Dwoje z najstarszych zostało nawet wysłanych do Polski na studia.


Przedstawiciele ELEOS spotkali się z nauczycielami i opiekunami dziećmi, które uczą się w Domu Pokoju, a także z polskimi wolontariuszami oraz ojcami Salezjanami, którzy każdego dnia pomagają Elżbietankom w posłudze.

Salezjanie posiadają pięć kilometrów od Betlejem  klasztor, zwany Klasztorem
Cremisan. Został wzniesiony w 1882 roku pośrodku pięknego krajobrazu, w miejscu pozostałości bizantyjskiego klasztoru z VII wieku, odnalezionego przez włoskiego misjonarza, ojca Antonio Belloniego. Bracia obok działalności charytatywnej mają też inną ciekawą posługę. W klasztorze znajduje się jedyna winiarnia w Palestynie, Piwnice Cremisan,  gdzie powstają słynne wina Cremisan Star of Bethlehem. Winiarnia specjalizuje się w produkcji różnych rodzajów czerwonego i białego wina, a do procesu wykorzystywane są wyłącznie lokalne palestyńskie winogrona. Ponadto, na miejscu produkowany jest także arak i brandy.


 Przedstawiciele ELEOS odwiedzili w trakcie swojej wizyty najważniejsze dla chrześcijan miejsca w Ziemi Świętej: Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylikę Grobu Świętego zwaną również kościołem Zmartwychwstania Pańskiego e Jerozolimie - miejsce męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Byli również w klasztorze na Górze Oliwnej, gdzie spotkali się z ojcami Franciszkanami z Kustodii Ziemi Świętej, którzy zajmują tereny poniżej Ogrodu w Getsmani, w Dolinie Cedronu, gdzie - tak, jak w czasach chrystusowych - zajmują się uprawą drzew oliwnych. Olej wyprodukowany z zebranych tu oliwek jest następne sprzedawany pielgrzymom na całym świecie, dzięki czemu Franciszkanie mogą utrzymywać z tego część swoich klasztorów.


Sady oliwne to jedno z podstawowych źródeł utrzymania  rodzin chrześcijańskich. Wykorzystywane są one przez nich nie tylko do produkcji oliwy, ale także do produkcji drewnianych figurek, krzyży, różańców i innych pamiątek z Ziemi Świętej. Praca jest niezwykle trudna, ponieważ drzewo jest dość twarde i trzeba poświęcić wiele czasu, by poznać kunszt i nauczyć się operować narzędziami tak by z drzewa wyrzeźbić np. Świętą Rodzinę, postaci świętych, czy też aniołów. 


Przedstawiciele ELEOS przekonali się o tym odwiedzając jedną z pracowni artystycznej znajdujących się na tyłach Bazylii Narodzenia Pańskiego, gdzie lokalni chrześcijańscy artyści opowiedzieli o trudach swojej pracy i życia w Ziemi Świętej. Praca z drzewem oliwnym stanowi w obecnej chwili jedno z głównych źródeł
utrzymania rodzin chrześcijańskich, których w Ziemi Świętej z roku na rok ubywa, a zajmują się handlem i żyją z turystyki. Przedstawiciele ELEOS spotkali się z chrześcijanami prowadzącymi sklepy. Przyznali oni, że w czasie epidemii covid  z dnia na dzień wszyscy stracili źródło utrzymania. Jednak, dzięki pomocy m.in. z Polski, skąd przyszły zamówienia na drewniane figurki, mieli możliwość utrzymania produkcji, na czym skorzystali zarówno lokalni chrześcijańscy artyści, jak i sprzedawcy.


Zgodnie z raportem Raport „Prześladowani i zapomniani? 2020-2022” wydanym pod koniec listopada przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, prawie 75 lat po utworzeniu państwa Izrael liczba chrześcijan na Zachodnim Brzegu spadła z 18 proc. do mniej niż jednego proc. Chociaż
ogólna liczba chrześcijan w Izraelu rośnie – wzrost o 1,4 procenta w 2021 r. – ciągłe ataki grup separatystycznych skłoniły przywódców Kościoła do mówienia o „systematycznej próbie wypędzania społeczności chrześcijańskiej z Jerozolimy i innych obszarów Ziemi Świętej”.

ELEOS POLSKA

wszelkie prawa zastrzeżone